Milarepa (1052–1135): životní příběh jogína

Thaye Dorje
His Holiness the 17th Gyalwa Karmapa

Život Milarepy

Milarepa (1052–1135), z provincie Gungthang v západním Tibetu blízko Nepálu, měl těžké dětství a temné mládí. Bylo mu teprve sedm let, když mu zemřel otec. Příbuzní převzali otcův majetek a velmi špatně zacházeli s truchlící rodinou. Zahořklá matka poslala Milarepu, aby se naučil černou magii a pomstil se těm, kdo jí zničili život. Milarepa její přání splnil – ukázalo se, že je v praktikách, které se naučil, velmi schopný. Rozpoutal ničivý příval a mnohé lidi zabil.

Ale začal svých činů litovat a hledal pomoc, jak se zbavit špatné karmy, kterou si vytvořil během pomstychtivého dospívání. Nejprve se přidal k lamovi Rongtönovi ze školy Ňingma, ten poznal, že Milarepa má blízký svazek s Marpou, poslal ho, aby počkal na Marpův návrat z cest.

Milarepovou odměnou bylo trpět roky zkoušek z rukou svého mistra. Mezi jinými těžkými zkouškami stavěl holýma rukama kamenné věže podle Marpových pokynů, jenom aby je potom musel zase zbourat. Ale nakonec Marpa předal Milarepovi úplný odkaz všeho, co se naučil od Náropy a dalších indických mistrů.

Milarepa tato učení praktikoval mnoho let a dosáhl osvícení. Proslavil se svými spontánními písněmi realizace. Z jeho vlastních žáků se držitelem linie stal Gampopa.

předchozí  další >